Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Witamy na naszej stronie internetowej

ZZG w Polsce to organizacja związkowa, która od ponad 100 lat broni i reprezentuje interesy pracowników branży wydobywczej. Jest to ruch zrzeszający osoby zatrudnione w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach soli, siarki, piasku, przedsiębiorstwach surowców chemicznych i skalnych, zakładów energetyki przemysłowej oraz zakładów robót górniczych.

Jesteśmy jednym z wiodących podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Nasi przedstawiciele czynnie uczestniczą w pracach Europejskiej Komisji Dialogu Społecznego oraz Komisji Polityki Przemysłowej.

Organizacja zakładowa działająca przy PG Silesia (dawniej KWK Silesia) założona została w 1992 roku.

PG Silesia
 

Aktualności

Porozumienie w sprawie nagrody

12.01.2018

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami przekazywanymi załodze P.G. "SILESIA" podajemy poniżej treść Porozumienia w sprawie modyfikacji zasad wypłaty Nagrody z okazji Dnia Górnika oraz ekwiwalentu za deputat węglowy oraz przyznania dodatku za pełnienie dyżuru w zastępach zawartego w dniu 13.grudnia 2017 r. pomiędzy P.G. "SILESIA" Sp. z o.o. reprezentowanym przez Michala Hermana - Prezesa Zarządu a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Przedsiębiorstwie Górniczym "SILESIA" Sp. z o.o.

Dokument do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Akademia Barbórkowa 2017

22.12.2017

15.12.2017 r. odbyła się Uroczysta Akademia Barbórkowa ZZG w Polsce w Rudzie Śląskiej. W tym roku ZZG w Polsce obchodzi swoje 25-lecie. Związek powstał w 1992 r.

W Akademii wzięli udział pracownicy wszystkich kopalń w Polsce, Przedstawiciele Ministerstwa Energii, Prezesi Spółek Węglowych, Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowych Urzędów Górniczych, PIP, Samorządów, Przewodniczący OPZZ, Związku Ratowników Górniczych, ZZ Kadra i zaproszeni goście.

ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” reprezentowali członkowie Zarządu Związku z Przewodniczącą.

Nasi koledzy zostali odznaczeni odznakami resortowymi, a Zarządowi ZZG w Polsce przy PG ” SILESIA” została nadana Złota Odznaka Honorowa „Za zasługi dla ZZG w Polsce”.

Akademia Barbórkowa 2017
 
 

Życzenia Świąteczne

21.12.2015

Życzenia do pobrania:
DOC

Choinka
 
 

Zabawa Barbórkowa 2017

11.12.2017

W dniu 2.12.2017 w Sali Złota Korona w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się 24 Zabawa Barbórkowa zorganizowana przez Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG „Silesia” dla pracowników P.G.„SILESIA” i ich rodzin z okazji górniczego święta.

Pierwsi goście przybyli po godz.18.00. Przybywających gości witała Górnicza Orkiestra Dęta.

O godzinie 19.00 przewodnicząca ZZG w Polsce przy PG „Silesia” Mariola Miodońska złożyła wszystkim życzenia barbórkowe. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy pamięć poległych na posterunku pracy górników. Potem orkiestra dęta odegrała Hymn Górniczy.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku bawiono się wyśmienicie. Zabawa Barbórkowa trwała do wczesnych godzin porannych.

Zabawa Barbórkowa 2017
 
 

Babski Comber

06.12.2017

W dniu 1.12.2017 r. w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Babski Comber zorganizowany przez ZZ Kadra, ZZG w Polsce i NSZZ Solidarność dla pracownic P.G. „SILESIA”.

Babskie biesiady  mają długą i bogatą tradycję a ich historia ściśle związana jest nie tylko ze Śląskiem, jak mogłaby sugerować już sama nazwa, ale także z regionem Małopolski. Okazuje się bowiem, że Babski Comber to stara krakowska tradycja, którą obchodzono tam w czas ostatkowy.

Słowo comber – combrzyć  pochodzące z języka niemieckiego oznacza po prostu swawolenie. Obchody owego babskiego święta dawniej miały bardziej szalony charakter. Bowiem niewiasty przebierały się w barwne stroje, tańcząc i głośno śpiewając ruszały na łowy – zwierzyną stawali się oczywiście mężczyźni...

Ale wróćmy na Śląsk tu babski comber szczególnie się zakorzenił stając się pretekstem swoistego odegrania się na mężczyźnie za jego „Karczmy piwne” i spotkania  z kolegami. Odreagowania i pośmiania się z męskich wad w gronie innych kobiet.

Jak dokładnie wyglądała dawniej ta babska uroczystość możemy sobie jedynie wyobrazić na podstawie starych przekazów, bo współcześnie to babskie święto wygląda nieco inaczej.

Dziś Babski Comber mimo iż swą nazwą nawiązuje do historii nie przypomina tamtych biesiad i tradycyjnych obyczajów – to bardziej okazja na dobrą zabawę w „swoim” towarzystwie a jeśli już pojawiają się jacyś mężczyźni to tylko w charakterze dyskdżokeja świetnej zabawy .Warto dodać, że zdaniem wielu Pań takie imprezy mają również charakter oczyszczający. Bowiem możliwość wyrzucenia z siebie babskich żali, dodaje sił i otuchy. Pozwala nabrać dystansu, który okazuje się lekiem na wiele trosk.

Okazji na świetną zabawę nie straciły Panie, które w ubiegły piątek „combrzyły” w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach. Jak dobrze się bawiły zobaczmy sami.

Babski Comber

Babski Comber

Babski Comber

Babski Comber

Babski Comber
 
 

Poświęcenie Sztandaru

5.12.2017

W tym roku mija 25-lecie ZZG w Polsce. Z tej okazji ZZG w Polsce przy P.G. "SILESIA" ufundował sztandar związku, który został poświęcony na uroczystej mszy barbórkowej w Parafii Św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach 3.12.2017 r.

PG Silesia
 
 

Pomnik „Barbórka”

4.12.2016

W dniu 1.12.2017 r. z okazji zbliżającej się Barbórki w hołdzie pamięci dla poległych na posterunku pracy górników (w 1974 r, po wybuchu metanu zginęło 34 górników, a w 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników) wiązanki kwiatów złożyli Prezes P.G. „SILESIA”, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające w P.G. „SILESIA”.

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem
 
 

Życzenia Barbórkowe

2.12.2017

Życzenia do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Turniej piłki nożnej w Wieliczce

12.11.2017

W dniu 16.11.2017 r. w Wieliczce odbył się XXII Halowy Turniej Piłki Nożnej ZZG w Polsce. W zawodach wzięło udział osiem drużyn KWK „Knurów”, KWK „Wujek”, KWK ROW Ruch „Jankowice”, LW „Bogdanka” S.A., KWK ROW Ruch „Marcel, PG „SILESIA”, KWK „Makoszowy”, KS „Wieliczka” S.A. Od wczesnych godzin rannych, zespoły rywalizowały miedzy sobą w dwóch grupach. W meczach padało dużo bramek. Puchary , medale i dyplomy wręczali przewodniczący Rady Krajowej ZZG w Polsce - Dariusz Potyrała orz prezes Kopalni Soli Wieliczka Zbigniew Zarębski z przedstawicielami zarządu spółki. Drużyna PG „SILESIA” pod kierownictwem Andrzeja Tekieli po zaciętych pojedynkach zajęła IV miejsce.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i sportową rywalizację. Organizatorzy jak i sportowcy mają nadzieje, że również kolejne zawody w przyszłym roku odbędą się w Wieliczce.

Turniej w Wieliczce
 
 

Spotkanie z Ministrem

21.11.2017

20.11.2017 r. na zaproszenie Rady Krajowej ZZG w Polsce w Katowicach w siedzibie ZZG w Polsce odbyło się spotkanie przewodniczących ZZG w Polsce z poszczególnych kopalń z Ministrem Energii Krzysztofem Tchórzewskim i Wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim.

Głównym tematem spotkania była obecna sytuacja w górnictwie i na poszczególnych kopalniach.

Omawiano też temat rekompensaty za węgiel dla emerytów górniczych – ministerstwo energii zobowiązało się że rekompensaty powinny być wypłacone do świąt Bożego Narodzenia 2017 r. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił też przebieg negocjacji z Komisją Europejską odnośnie dodatkowego wparcia na działania restrukturyzacyjne górnictwa po 2018 r. oraz ilości węgla w polskim miksie energetycznym do 2050 r.

Spotkanie z ministrem

Spotkanie z ministrem

Spotkanie z ministrem
 
 
 

38. rocznica wypadku

30.10.2017

30 października mija 38 rocznica tragicznego wypadku w KWK „Silesia”. W 1979 r. w pożarze na dole kopalni zginęło 22 górników.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym tą katastrofę w hołdzie pamięci poległym górnikom wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Dyrekcji i Kierownictwa P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”

37 rocznica tragicznego wypadku

37 rocznica tragicznego wypadku
 
 

Porozumienie dotyczące bonów

04.10.2017

Do pobrania:
PDF

News
 
 
 

Turniej Piłki Nożnej

17.08.2017

W dniu 15.08.2017 r. odbył się Turniej Piłki Nożnej o puchar Prezesa P.G. „SILESIA”, zorganizowany przez związki zawodowe działające przy P.G. „SILESIA” dla pracowników.

W turnieju wzięło udział 9 drużyn oddziałowych P.G. „SILESIA” i MSE:

 • POGOŃ POWSI - oddział G-1
 • NIEPUKANI APACZE - oddział G-1
 • FC KOTWIARZE - MSE
 • SŁUCHAJ WIESIEK - oddział G-2
 • PRZEWÓZ TEAM - oddział przewozu
 • SZYBOWY - oddział szybowy
 • GANGRENY Z GT - oddział taśmowy
 • GEPARD TEAM - stacja ratownicza
 • ALKOTEAM - GRP-2
 • I miejsce zdobyła drużyna NIEPUKANI APACZE
 • II miejsce zdobyła drużyna PRZEWÓZ TEAM
 • III miejsce zdobyła drużyna GEPARD TEAM

Statuetkę dla najlepszego bramkarza zdobył Patryk Papierkiewicz z drużyny GEPARD TEAM.

Najlepszym strzelcem został Wiewióra Adrian z drużyny GEPARD TEAM.

Puchary i statuetki dla najlepszych zawodników wręczał Kierownik Ruchu Zakładu Zbysek Folwarczny.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za sportową postawę i grę fair play.

Turniej Piłkarski 2017
 
 

Pismo od Sekretarza Stanu

02.08.2017

Do pobrania:
PDF

News
 
 
 

Pismo do Pani Premier

29.06.2017

Do pobrania:
PDF

News
 
 
 

Stanowisko Rady Krajowej ZZG w Polsce

29.06.2017

STANOWISKO Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce z dnia 27 września 2016 roku skierowane do Rządu RP (Premier) oraz Ministra Energii.

Do pobrania:
PDF

News
 
 
 

43. rocznica tragicznego wypadku

28.06.2017

28 czerwca mija 43 rocznica tragicznego wypadku w KWK „Silesia”. W 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym tą katastrofę w hołdzie pamięci poległym górnikom wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Zarządu, Dyrekcji i Kierownictwa P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

43 rocznica wybuchu

43 rocznica wybuchu

43 rocznica wybuchu

43 rocznica wybuchu
 
 
 

Posiedzenie Rady Krajowej ZZG

28.06.2017

W dniach 23 i 24 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Krajowej ZZG w Polsce, którego gospodarzem byli przedstawiciele ZZG w Polsce L.W. Bogdanka. Podczas spotkania omawiano aktualną sytuację w górnictwie, pisma do ME i WUG dot. rozporządzeń ME i MŚ w zakresie warunków pracy pz – temperatura, deputat węglowy dla emerytów.

Ponadto w spotkaniu tym udział wziął Prezes Zarządu Krzysztof Szlaga, który przedstawił aktualne realizowane i przyszłe plany rozwoju LW Bogdanka.

Drugi dzień Rady Krajowej był miłym gestem ze strony gospodarza, ponieważ uczestnicy mieli zorganizowany zjazd pod ziemię do niskiej ściany nr 2/II w pokł. 385 (miąższość 1,0÷1,3m). Na wszystkich duże wrażenia zrobiła zaawansowana technologia zastosowana w ww. ścianie o długości 311m, która wyposażona była w kompleks strugowy firmy Caterpillar Global Mining Europe GmbH. Prędkość struga który urabiał front ściany wynosiła 3,0m/s, a rekordowe - najwyższe dzienne wydobycie uzyskane z jednej ściany z wykorzystaniem takiego struga w LWB sięgnęło 24,9tys.ton/dobę. Część osób udała się na zakład przeróbczy, gdzie zastosowane są najnowocześniejsze technologie i rozwiązania.

Na przykładzie LW Bogdanki widać, że dobre zarządzanie, organizacja i świadomość odpowiedzialności są kluczem do sukcesu.

Szkolenie na Bogdance

Szkolenie na Bogdance

Szkolenie na Bogdance

Szkolenie na Bogdance
 
 

Zawody wędkarskie 2017

27.06.2016

W dniu 25.05.2017 r. Zarząd Górniczego Stowarzyszenia Wędkarskiego „SILESIA” zorganizował zawody wędkarskie dla pracowników i emerytów P.G. „SILESIA” na zbiorniku „Kozi”.

Zawody rozpoczęły się o godz. 5.00 zapisami zawodników na listę startową a zakończyły się o godz. 10.00. Pożniej nastąpiło ważenie ryb, ogłoszenie wyników i ręczenie nagród i dyplomów. Pierwsze miejsce i Puchar Przewodniczącej ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” zdobył Leszek Sztuka.

Zawody wędkarskie 2017
 
 

Szkolenie na Bogdance

16.06.2017

Szkolenie Grupy Młodych ZZG na Bogdance w dniach 9-10.06.2017r.

W ostatni weekend odbyły się kolejne warsztaty z cyklu szkoleniowego Grupy Młodych ZZG, w których wzięli udział członkowie ZZG przy P.G. "Silesia". Tym razem adeptów sztuki gościła lubelska Bogdanka. Pierwszy dzień przebiegał pod znakiem wykładów i praktycznych aspektów oraz interpretacji prawa pracy a także ustawy o związkach zawodowych wraz z jej przyszłymi zmianami. W kolejnym dniu ekipa ZZG wybrała się na kopalnie LW Bogdanka. Ściana strugowa dla ślązaków to nie lada egzotyka niemniej największym przeżyciem było przejście a raczej przeczołganie się przez nią. Następnie fachowy wykład poprowadził Dariusz Batyra Kierownik Działu Górniczego pola Bogdanka. Młodzi adepci sztuki górniczej otrzymali nie garść, a skip wzorców i wskazówek , które dla wielu stały się drogowskazem.

Szkolenie na Bogdance

Szkolenie na Bogdance

Szkolenie na Bogdance

Szkolenie na Bogdance
 
 

Pismo w sprawie deputatu węglowego dla emerytów.

16.06.2017

Do pobrania:
PDF

News
 
 
 

Zawody wędkarskie 2017

5.06.2016

W dniu 27.05.2017 r. Zarząd Górniczego Stowarzyszenia Wędkarskiego „SILESIA” wraz z Urzędem Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, Związkiem Zawodowym Górników w Polsce przy P.G. „SILESIA”, NSZZ „Solidarność przy P.G. „SILESIA”, Stacji Kontroli Pojazdów Autotest, zorganizował zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka na stawie „Kopalniok”.

Rywalizacja odbywała się w trzech grupach wiekowych: Grupa I 2000-2003, Grupa II 2004-2007, Grupa III 2008-2011. Zawody rozpoczęły się o godz. 8.00, a zakończyły o godz. 12.00 wręczeniem nagród zwycięzcą oraz wszystkim uczestnikom zawodów. Zwycięzcą w I Grupie został Dominik Dolniak , który zdobył Puchar Przewodniczącej ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” .

Zawody Wędkarskie
 
 

Życzenia Wielkanocne

13.04.2017

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości wszystkim pracownikom i ich rodzinom życzy Zarząd ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA”.

DOC

Wielkanoc
 
 

Resort energii chce wspomóc kopalnię Silesia

8.03.2017

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował w poniedziałek wsparcie resortu dla należącej do czeskiego inwestora kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która ma kłopoty ze zbytem węgla. Analizowane będą też możliwości lokowania polskiego węgla na czeskim rynku.

Cały artykuł do przeczytania tutaj.

News
 
 
 

Dzień Kobiet

3.03.2017

Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z pracy, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet
- wszystkim pracownicom PG „SILESIA”
życzy Zarząd ZZ Górników w Polsce.

Dzień Kobiet
 
 
 

Treść porozumień

3.03.2017

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwym, dezinformującymi informacjami wśród załogi P.G. „SILESIA” ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” przekazuje treść porozumień zawartych 31.10.2016 r. przez Związki Zawodowe z Pracodawcą. Porozumienia te po przyjęciu przez PIP zostały podane do wiadomości załogi przez Pracodawcę w styczniu 2017 r. i wiszą w gablocie koło pokoju 111.

W/w porozumienia zakończyły proces negocjacji płacowych trwający od 23 lutego 2016 r. do 31 października 2016 r.

23 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie Zarządu PG SILESIA z przedstawicielami Organizacji Związkowych działających przy PG SILESIA. Na spotkaniu tym Zarząd PG SILESIA przedstawił Organizacjom Związkowym przyjęty budżet na rok 2016...

Treść porozumieńdo pobrania:
PDF

News
 
 

Kulig w Zakopanem

23.02.2017

45 pracowników P.G. „SILESIA” wzięło udział w kuligu zorganizowanym przez ZZG w Polce przy P.G. „SILESIA” w dniach 15-16.02.2017 r. w Zakopanym.

15.02.2017 r. pod skocznią w Zakopanym zwiedzaliśmy zamek śnieżny i labirynty. Bardziej wysportowani zdobywali Gubałówkę. Późnym popołudniem dotarliśmy do pensjonatu Świstak w Murzasichle skąd pojechaliśmy na 1,5 godzinny kulig zakończony ogniskiem i zabawą taneczną. 16.02.2017 w szampańskich nastrojach powitaliśmy pierwsze promienie słońca i wyruszyliśmy w dalszą drogę do Doliny Chochołowskiej. Przy pięknej pogodzie jedni wędrowali pieszo inni oglądali piękno przyrody z wozów konnych. Późnym wieczorem wróciliśmy do Czechowic.

Kulig
 
 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 

Układ zbiorowy do pobrania:

PDF
 

Regulamin pracy do pobrania:

PDF